صفحه اصلی > ایران گردی : آبشار پیران کرمانشاه؛ بلندترین آبشار آپارتمانی خاورمیانه

آبشار پیران کرمانشاه؛ بلندترین آبشار آپارتمانی خاورمیانه

آبشار پیران کرمانشاه؛ بلندترین آبشار آپارتمانی خاورمیانه

گاهی ‌اوقات برای فاصله گرفتن از شلوغی شهر و استرس ناشی از کار، نیاز داریم به طبیعت پناه ببریم و برای زندگی کردن انرژی تازه‌ای بیابیم. آبشار پیران در سرپل ذهاب، که با نام‌های ریژآو و ریجاب هم شناخته می‌شود، یکی از جاهای دیدنی کرمانشاه در دل طبیعت بکر و زیبای روستای پیران است که می‌تواند حسابی سر ذوقتان بیاورد.

آبشار ریژآو از بلندترین آبشارهای ایران است و همچنین به عنوان بلندترین آبشار آپارتمانی خاورمیانه هم شناخته می‌شود. اگر دوست دارید با آبشار ریجاب و جاهای دیدنی نزدیک به این آبشار آشنا شوید، با مجله گردشگری علی‌بابا همراه باشید.

آبشار پیران کجاست؟

آبشار پیران یا آبشار ریژآو در شمال غربی شهر ریژآو و در روستای ژالکه شهرستان سر پل ذهاب استان کرمانشاه قرار دارد.

ویژگی مهم آبشار پیران چیست؟

آبشار ریجاب آبشاری سه طبقه و بلندترین آبشار آپارتمانی ایران و خاورمیانه است.

ارتفاع آبشار پیران چقدر است؟

ارتفاع آبشار ریژآو از بالاترین نقطه تا پایین طبقه سوم، بر اساس اندازه‌گیری با جی‌پی‌اس نزدیک به ۱۸۰ متر است.

فاصله آبشار پیران از تهران چقدر است؟

از تهران تا آبشار پیران از دو مسیر مختلف حدود ۶۳۴ و ۷۰۸ کیلومتر فاصله است که با خودرو بدون توقف بین ۸ ساعت و نیم تا ۹ ساعت و نیم طول می‌کشد.

بهترین زمان رفتن به آبشار پیران چه زمانی است؟

از لحاظ شرایط آب‌وهوایی و طبیعت، بهترین زمان رفتن به آبشار ریجاب فصل بهار و تابستان است.

آبشار پیران کجاست؟

آبشار ریژآو یا آبشار پیران در شمال غربی شهر ریژآو در شهرستان سرپل ذهاب کرمانشاه قرار دارد. این آبشار از بالا به روستای ژالکه و از پایین به روستای پیران می‌رسد.

آبشار پیران کجاست؟آبشار پیران کجاست؟

عکس از: سایت Google Maps

آبشار ریجاب ۳ طبقه است و تقریبا بین ۱۵۰ تا ۱۸۰ متر ارتفاع دارد. این آبشار شیب کمی دارد، به همین دلیل آن را به آپارتمان تشبیه کرده‌اند. آبشار ریجاب کرمانشاه بلندترین آبشار آپارتمانی ایران و خاورمیانه محسوب می‌شود.

می‌توانید از دو روستای پیران و ژالکه به آبشار بروید. 

لوکیشن آبشار پیران روی گوگل مپ

علت نامگذاری آبشار پیران یا آبشار ریجاب

علت نامگذاری آبشار ریژآو که با نام‌های دیگری مثل پیران و ریجاب هم شناخته می‌شود، به معنی آن بر می‌گردد. ریژآو در زبان کردی به محلِ سرریز آب گفته می‌شود.

همچنین، به دلیل قرار گرفتن روستای پیران در پایین آبشار به آبشار پیران هم معروف است.

آبشار ریجابآبشار ریجاب

عکس از: سایت Google Maps

مسیر رفتن به آبشار پیران

برای رفتن به این آبشار دو مسیر وجود دارد که به ترتیب زیر هستند:

اگر مقصد شما قسمت بالای آبشار باشد، باید ابتدا به روستای ژالکه در شهرستان دالاهو بروید. از مردم محلی بخواهید تا مسیر رفتن به آبشار ریجاب را به شما نشان دهند. از کنار روستا راهی وجود دارد که شما را به بالای آبشار می‌رساند.

از این بالا نمی‌توانید طبقه‌های پایین آبشار را ببینید، اما به جای آن منظره‌ای فوق‌العاده پیش رو خواهی داشت. مسیری که بی‌حدواندازه زیباست.

آبشار پیران کرمانشاهآبشار پیران کرمانشاه

عکس از: سایت Google Maps

مسیر دیگر که شما را به پایین آبشار می‌برد از روستای پیران می‌گذرد. کافی است تابلوهایی آبشار ریجاب را در مسیر روستا دنبال کنید تا به جاده خاکی برسید. کمی جلوتر، پارکینگ آبشار را خواهید دید. بقیه مسیر را که تقریبا ۲ کیلومتر است باید پیاده بروید تا به آبشار برسید.

فاصله آبشار پیران از تهران

برای رفتن به آبشار پیران از تهران مسیر خیلی طولانی است. اگر وقت محدودی دارید یا حوصله رانندگی در جاده را ندارید، پیشنهاد می‌دهیم بلیط هواپیما یا قطار کرمانشاه را تهیه کنید. 

فاصله آبشار پیران از تهرانفاصله آبشار پیران از تهران

عکس از: سایت Google Maps

اگر دوست دارید برای بازدید از جاهای دیدنی کرمانشاه با ماشین خودتان بروید، می‌توانید آن را همراه خودتان با قطار به کرمانشاه ببرید. از تهران تا کرمانشاه با قطار تقریبا ۱۱ ساعت در راه هستید. مدت زمان پرواز تهران-کرمانشاه هم تقریبا ۴۵ دقیقه است.

اگر با ماشین شخصی می‌روید، باید بدانید که فاصله تهران تا آبشار پیران ۶۵۷ کیلومتر است و حدود ۹ ساعت راه بدون توقف باید برانید. این مسیر از آزادراه تهران-ساوه و بعد ساوه-همدان و کنگاور عبور می‌کند.

فاصله آبشار پیران از کرمانشاه

از کرمانشاه تا آبشار ریجاب ۳ مسیر متفاوت پیش رو دارید که با توجه به مسیری که انتخاب می‌کنید و شرایط جاده، بین ۲ ساعت و نیم تا ۴ ساعت طول می‌کشد.

مسیر اول که حدود ۱۶۰ کیلومتر است و نزدیک‌ترین مسیر از کرمانشاه تا آبشار ریژآو محسوب می‌شود، از بلوار بهشتی کرمانشاه، بلوار عشایر، کمربندی کرمانشاه-اسلام‌آباد غرب می‌گذرد.

وقتی به روستای پیران رسیدید از آنجا با دنبال کردن تابلوها یا با استفاده از لوکیشن آبشار ریجاب روی گوگل‌مپ به راحتی می‌توانید به آبشار ریجاب در سر پل ذهاب برسید. در طول مسیر، می‌توانید از جاهای تاریخی و جاذبه‌های طبیعی کرمانشاه هم بازدید کنید.

فاصله آبشار پیران از سر پل ذهاب

از سر پل ذهاب تا آبشار پیران، با ماشین شخصی، حدود نیم ساعت طول می‌کشد که معادل با ۱۳.۴ کیلومتر است. وقتی از سر پل ذهاب وارد جاده آبشار شدید، بعد از روستاهای جلالوند علیا، جلالوند سفلی، بلوان و کلاه‌مال به روستای پیران خواهید رسید.

آبشار پیران در سر پل ذهابآبشار پیران در سر پل ذهاب

عکس از: سایت Google Maps

بهترین زمان بازدید از آبشار پیران

بهترین زمان بازدید از آبشار پیران کرمانشاه، فصل‌های بهار و تابستان است. آب‌وهوای سرد و خشک روستای پیران در زمستان‌ و پاییز مناسب طبیعت‌گردی نیست.

در تعطیلات نوروز، این منطقه پر از گردشگر می‌شود. پس اگر شلوغی را دوست ندارید، پیشنهاد می‌دهیم بعد از تعطیلات نوروز به روستای پیران سفر کنید.

آبشار ریجاب کرمانشاهآبشار ریجاب کرمانشاه

عکس از: سایت Google Maps

 آبشار ریجاب در اوایل خردادماه، از نظر خلوتی، سرسبزی طبیعت و شرایط آب‌وهوایی بسیار ایدئال است. در این موقع سال، آب شدن برف‌های زمستانی، حجم آب را بسیار زیاد می‌کند و زیبایی دوچندانی به طبیعت می‌دهد.

امکانات رفاهی آبشار پیران

در نزدیکی آبشار پیران و برای رفاه بیشتر بازدیدکنندگان، آلاچیق‌هایی قرار دارد که می‌توانید از آنها برای استراحت کردن استفاده کنید. البته فاصله این آلاچیق‌ها تا آبشار ریژآو حدود ۳۰۰ متر است. اگر هم با ماشین شخصی‌تان به ورودی آبشار ‌رسیدید می‌توانید آن را در پارکینگ قرار دهید و تا آبشار را پیاده‌روی کنید که تقریبا ۴۰۰ متر است.

آبشار ریجاب در کرمانشاهآبشار ریجاب در کرمانشاه
اطراف آبشار ریجاب، به دلیل بکر بودن، کافه و رستوران و سوپرمارکت وجود ندارد و نزدیک‌ترین رستوران با آبشار حدود ۱۲ کیلومتر فاصله دارد. بنابراین برای صرف غذا باید از قبل برنامه‌ریزی کنید، یا به رستوران بروید یا غذایی را خودتان آماده کنید.

تفریحات آبشار ریجاب

اطراف آبشار ریجاب در کرمانشاه بهشت طبیعت‌گردها و افرادی است که از وقت گذراندن در طبیعت لذت می‌برند. تفریحات مختلفی را می‌توانید در این اطراف تجربه کنید که در ادامه چند مورد از تفریحات آبشار ریجاب را به شما معرفی می‌کنیم:

صخره‌نوردی

یکی از تفریحات مورد علاقه ورزشکاران، به‌خصوص صخره‌نوردان، صخره‌نوردی و بالا رفتن از آبشار است. البته صخره‌نوردی، آن ‌هم در کنار آبشار ریجاب کرمانشاه، نیاز به آمادگی جسمانی و تجهیزات زیادی دارد.

اگر گردشگر معمولی هستید توصیه می‌کنیم فکر صخره‌نوردی را از سرتان بیرون کنید و به جای آن، دیگر تفریحات آبشار ریژآو را امتحان کنید.

صخره نوردی در آبشار ریجاب در سر پل ذهابصخره نوردی در آبشار ریجاب در سر پل ذهاب

عکس از: سایت Google Maps

شنا و آب تنی

یکی دیگر از تفریحات آبشار پیران در سر پل ذهاب آب‌تنی و شنا کردن است. آب آبشار در فصل بهار، به دلیل سردی هوا خیلی خنک می‌شود و شاید نتوانید آن‌طور که دوست دارید تنی به آب بزنید، به ویژه اگر سرمایی هستید. اما فصل تابستان بهترین زمان برای آب‌تنی در آبشار پیران است.

آبشار ریژآوآبشار ریژآو

عکس از: سایت Google Maps

عکاسی

بهار، تابستان، پاییز و زمستانِ آبشار ریژآو خارق‌العاده است. در اطراف آبشار ریجاب به هر طرف که نگاه کنید یک قاب منحصربه‌فرد خواهید دید. اگر عاشق عکاسی هستید، در طبیعت بکر روستای پیران و اطراف آبشار می‌توانید سوژه‌های عکاسی بی‌نظیری پیدا کنید و در لحظه، زندگی‌تان را به‌گونه‌ای زیباتر ثبت کنید.

پیاده‌روی

کافی است به پیاده‌روی در طبیعت بکر و زنده آبشار ریجاب فکر کنید؛ به لذت قدم زدن در میان درختان، شنیدن صدای آب و پرندگان، تماشای عظمت آبشار و همچنین تنفس اکسیژن خالص درحالی‌که هوای خنک صورتتان را نوازش می‌دهد فکر کنید، حتی تصورش هم زیباست!

آبشار پیرانآبشار پیران

عکس از: سایت Google Maps

اقامت در نزدیکی آبشار پیران

تجربه یک سفر راحت و فراموش‌نشدنی تا حدود زیادی به محل اقامت شما بستگی دارد. به همین دلیل بهتر است قبل از سفر حتما در مورد اینکه کجا می‌خواهید بمانید برنامه‌ریزی کنید تا وقتی به مقصد رسیدید دچار مشکل نشوید. خیلی از مسافران ترجیح می‌دهند در اقامتگاه‌های نزدیک آبشار ریجاب بمانند تا بتوانند طلوع و غروب خورشید را تماشا کنند.

آبشار ریجاب کرمانشاهآبشار ریجاب کرمانشاه

عکس از: سایت Google Maps

 برای اقامت در نزدیکی آبشار پیران گزینه‌های مختلفی وجود دارد که آنها را به شما معرفی می‌کنیم:

کمپینگ و شب‌مانی در طبیعت اطراف

اگر دوست دارید شب را در طبیعت بکر و نزدیک به آبشار سپری کنید، می‌توانید همان‌جا چادر بزنید. در نزدیکی آبشار قسمت‌هایی را برای کمپینگ و چادر زدن مسافران در نظر گرفته‌اند. دقت کنید که شب‌های این منطقه، حتی در تابستان هم هوای خنکی دارد، پس حتما کیسه خواب و لباس گرم همراه خودتان داشته باشید.

آبشار پیران کرمانشاهآبشار پیران کرمانشاه

عکس از: سایت Google Maps

اقامتگاه‌های بومگردی 

اگر می‌خواهید در نزدیک آبشار بمانید و دوست ندارید شب را در چادر بخوابید، بهترین انتخاب اقامتگاه بومگردی ریجاب است. اقامتگاه بومگردی ریجاب، با حال‌وهوای زندگی روستایی و بومی آن منطقه، تمام امکانات مورد نیاز شما را برای سپری کردن شبی راحت و به‌یاد‌ماندنی فراهم می‌کند.

اقامتگاه روستای پیران، یکی دیگر از جاهایی است که می‌توانید برای اقامت شبانه در نزدیکی آبشار ریجاب انتخاب کنید.

آبشار ریجاب در سر پل ذهابآبشار ریجاب در سر پل ذهاب

عکس از: سایت Google Maps

 ظرفیت اقامتگاه‌های روستای پیران و اقامتگاه بومگردی ریجاب محدود است، پس بهتر است از قبل اقامتگاه خود را رزرو کنید تا خیالتان از این بابت راحت باشد.

هتل‌های نزدیک آبشار ریجاب

در نزدیکی ریجاب هتلی وجود ندارد. پس اگر دوست دارید در هتل بمانید، باید یکی از هتل‌های کرمانشاه را رزرو کنید. 

سر پل ذهاب به روستای پیران نزدیک است و می‌توانید هتل‌های سر پل ذهاب یا اقامتگاه‌های بومگردی سر پل ذهاب را رزرو کنید. همچنین، در این منطقه ویلا و خانه‌هایی برای اجاره وجود دارد که می‌توانید شب را در آنجا بگذرانید.

آبشار پیرانآبشار پیران

عکس از: سایت Google Maps

جاهای دیدنی نزدیک آبشار پیران

اگر برای دیدن آبشار پیران به روستای ژالکه در شهرستان سر پل ذهاب کرمانشاه رفتید، بد نیست سری هم به جاهای دیدنی نزدیک به آبشار ریجاب بزنید.

آبشار پیران در سر پل ذهابآبشار پیران در سر پل ذهاب

قلعه یزدگرد

‌در شهرستان دالاهو و ارتفاعات روستای زردکوه، قلعه یزدگرد که یادگاری از دوره اشکانیان است مستحکم و استوار بر جا مانده است. قلعه یزدگرد از قدیمی‌ترین قلعه‌های ایران است. این جاذبه تاریخی به‌دلیل سبک ساخت، استحکام و قدمت تاریخی مشهور است. 

قلعه یزدگرد کرمانشاهقلعه یزدگرد کرمانشاه

عکس از: سایت Google Maps

فاصله آبشار ریجاب تا قلعه یزدگرد تقریبا ۲۰ دقیقه است. این جاذبه تاریخی کرمانشاه تا سر پل ذهاب ۱۵ کیلومتر فاصله دارد.

آرامگاه ابودجانه

یکی دیگر از جاهای دیدنی کرمانشاه و نزدیک به آبشار پیران آرامگاه ابودجانه است. این آرامگاه از جاهای تاریخی مذهبی شهرستان دالاهو بخش ریژآو است. در اینجا می‌توانید قبرهایی از دوره ساسانی را ببینید؛ قبرستانی به سبک چهارطاقی که قدمتش به صدر اسلام برمی‌گردد.

آرامگاه ابودجانهآرامگاه ابودجانه

عکس از: سایت Google Maps

آرامگاه ابودجانه در بین مردم محلی این منطقه بسیار مقدس و ارزشمند شمرده می‌شود. می‌گویند که ابودجانه از یاران وفادار و محبوب پیامبر بوده و در جنگ احد پابه‌پای حضرت علی (ع) و پیامبر (ص) جنگیده است.

فاصله آبشار پیران تا آرامگاه ابودجانه حدود ۳ کیلومتر است و ۶ دقیقه با ماشین طول می‌کشد.

آرامگاه بابا یادگار

برای بازدید از آرامگاه بابا یادگار باید به روستای زرده در شهرستان دالاهوی استان کرمانشاه بروید. آرامگاه بابا یادگار نزدیک به قلعه یزدگرد و در دامنه کوه تخت سرانه در دالاهو است. فاصله آبشار پیران در سر پل ذهاب تا آرامگاه بابا یادگار حدودا ۲۲ دقیقه و ۱۳ کیلومتر است.

آرامگاه بابا یادگارآرامگاه بابا یادگار

عکس از: سایت Google Maps

کوه‌های دالاهو

کوه‌های دالاهو از قلب رشته‌کوه‌های زاگرس سر به ‌فلک ‌کشیده‌اند و از اعماقشان آبشار پیران سرازیر می‌شود. کوه‌های دالاهو از جاهای دیدنی کرمانشاه است که به‌دلیل قرار گرفتن در منطقه جنگلی و کوهستانی از منظره‌ای بی‌نظیر دارد. 

کوه‌های دالاهوکوه‌های دالاهو

عکس از: سایت Irna

تماشای این طبیعت زیبا و بکر با آب‌وهوایی خنک و دلپذیر سفر را برای همه گردشگران دلچسب می‌کند.

دلیل نامگذاری کوه‌های دالاهو به‌دلیل وجود تعداد زیادی آهو و عقاب در این منطقه است. دالاهو از ترکیب دو کلمه «دال» به معنی عقاب و «آهو» تشکیل شده است. فاصله آبشار پیران تا کوه‌های دالاهو حدود ۳۸.۵ کیلومتر و ۳۵ دقیقه با خودرو است.

کتیبه آنوبانی‌نی

سنگ‌‌نگاره آنوبانینی یا آنوبانی‌نی قدمت خیلی زیادی دارد و طبق پژوهش‌های باستان‌شناسان به قبل از آریایی‌ها برمی‌گردد. می‌گویند که این نقش‌برجسته تقریبا ۲۳۰۰ سال قبل از تولد حضرت مسیح تراشیده شده است.

کتیبه آنوبانی‌نیکتیبه آنوبانی‌نی

عکس از: سایت Google Maps

قبل از آریایی‌ها و مادها، قومی باستانی در استان کرمانشاه، بخش‌هایی از کردستان و آذربایجان غربی سکونت داشتند که به آن‌ها ولولویان یا ولیئیان (قوم لولوبی) می‌گفتند. قوم لولوبی اولین قومی بود که در هزاره چهارم قبل از تولد مسیح در فلات ایران سکونت داشت.

این قوم بیش از دو هزار سال در این منطقه ساکن بود که کتیبه آنوبانی‌نی هم مربوط به دوره آنها است.

کتیبه آنوبانی‌نی از آثار ملی ایران است که در شهرستان سر پل ذهاب و ۱۲۰ کیلومتری کرمانشاه قرار دارد. این اثر تاریخی ارزشمند روی صخره‌ای در ارتفاع ۱۶ متری از سطح زمین و داخل یک دبیرستان دخترانه است. فاصله آبشار پیران در کرمانشاه تا کتیبه آنوبانی‌نی با ماشین ۲۵ دقیقه طول می‌کشد.

زیج منیژه (قلعه منیژه)

قلعه منیژه، زیج منیژه یا زیج منیجه از جاهای دیدنی سر پل ذهاب است و در ۱۵ کیلومتری استان کرمانشاه قرار دارد. این قلعه تاریخی از آثار ملی ایران است که در روستای پاطاق از بخش مرکزی سر پل ذهاب قرار گرفته است.

تاریخ دقیق ساخت قلعه و قدمت آن به طور دقیق مشخص نیست، اما به خاطر طاق‌های قوسی‌شکل و سبک معماری‌اش، احتمالا قدمت آن به دوره ساسانیان برمی‌گردد.

زیج منیژه (قلعه منیژه)زیج منیژه (قلعه منیژه)

عکس از: سایت Google Maps

ارتفاع قلعه منیژه تقریبا ۲ متر است، با نقشه‌ای مستطیل‌شکل در ابعاد ۷۰ در ۵۰ مترمربع. در داخل قلعه بنایی وجود دارد که احتمال می‌رود در آن دوره به عنوان دژ قلعه مورد استفاده قرار می‌گرفته است. همچنین، بقایای ۳۰ اتاق در دورتادور قلعه دیده می‌شود.

منطقه بابایادگار

یکی از دیدنی‌های کرمانشاه منطقه بابایادگار است که در شهرستان دالاهو قرار دارد. بابایادگار آرامگاهی در روستای بان زرده و نزدیک به قلعه یزدگرد است. بابایادگار با اسم یار زرده بام هم شناخته می‌شود.

منطقه بابایادگارمنطقه بابایادگار

عکس از: سایت Google Maps

این جاذبه تاریخی از آثار ملی ایران است که در نزدیکی آن جاذبه‌های طبیعی و تاریخی دیگری را هم می‌توانید ببینید. چشمه غسلان، هفت تن، چهل تن و هانیتا هم از جمله زیارتگاه‌های تاریخی شهرستان دالاهو هستند که اگر علاقه دارید می‌توانید سری هم به آن‌ها بزنید.

توصیه‌های علی‌ بابا برای تجربه سفری خاطره‌انگیز به آبشار پیران

  • برای بازدید از آبشار ریژآو حتما سعی کنید صبح زود حرکت کنید تا به تاریکی نخورید، چون این جاذبه در منطقه‌ای بکر قرار دارد و در تاریکی نمی‌توانید از تماشای زیبایی‌های طبیعت لذت ببرید.
  • بهتر است از قبل اقامتگاه بومگردی ریجاب یا اقامتگاه پیران را رزرو کنید، چون ظرفیت اقامتگاه‌ها محدود است.
  • یک کوله‌پشتی سبک و مناسب بردارید و داخل آن آب، خوراکی، لباس اضافه، پاوربانک و هر چیزی را که لازم دارید جای دهید.
  • اگر شب را در اقامتگاه‌های اطراف آبشار ماندید از تماشای آسمان زیبا و پرستاره آن غافل نشوید.
  • برای افراد مسن و کودکان پیاده‌روی از پارکینگ تا آبشار ممکن است کمی سخت باشد.
  • آلاچیق‌های نزدیک به آبشار ریجاب محل خوبی برای استراحت هستند.
  • اواسط بهار و تابستان بهترین زمان رفتن به آبشار پیران در سر پل ذهاب است.
  • همراه خودتان حتما لباس گرم هم ببرید تا در صورت نیاز بپوشید.
  • کرم ضدآفتاب، کلاه و عینک آفتابی فراموش نشود.
  • حتما از کفش راحت و ضدآب استفاده کنید.

گردآوری شده از علی بابا

طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها و شرایط سخت تایپ به پایان رسد.
پست های مرتبط

جاهای دیدنی کردستان؛ معرفی ۸۳ لوکیشن زیبا

یکی از اسامی که با شنیدنش حس غرور، وقار، مرام، معرفت و…

۱۴۰۳-۰۴-۱۴

آبشار فدامی داراب، نگینی درخشنده در دل منطقه‌ای گرم و خشک

این بار می‌خواهیم شما را به یکی از جاهای دیدنی داراب ببریم؛…

۱۴۰۳-۰۴-۰۳

تنگه هلت لرستان؛ تماشای هم‌نشینی سنگ و آب

در قلب زاگرس، تنگه‌ای شگفت‌انگیز به نام تنگه هلت نهفته است که…

۱۴۰۳-۰۴-۰۳

دیدگاهتان را بنویسید