صفحه اصلی > ایران گردی : تنگه هلت لرستان؛ تماشای هم‌نشینی سنگ و آب

تنگه هلت لرستان؛ تماشای هم‌نشینی سنگ و آب

تنگه هلت لرستان؛ تماشای هم‌نشینی سنگ و آب.webp

در قلب زاگرس، تنگه‌ای شگفت‌انگیز به نام تنگه هلت نهفته است که به نرمی طی سال‌ها از اعماق زمین سر برآورده و نقشی تازه و بی‌تکرار بر روی بوم نقاشی طبیعت استان لرستان زده است.

میلیون‌ها سال طول می‌کشد تا یک رودخانه، سنگ‌های سخت کوه را آرام‌آرام بشکافد و مسیری برای خود باز کند. تنگه هلت یا هلد، شکافی عمیق و طولانی است که در اثر فرسایش میلیون‌هاساله به وجود آمده است، این پدیده طبیعی با صخره‌های بلند و عظیم، آبشارهای خروشان و حوضچه‌های زلال، بهشتی برای طبیعت‌گردان و ماجراجویان است.

اگر شما هم مثل ما، کنجکاو شدید تا از تنگه هلت بیشتر بدانید با سایت برترین فا همراه شوید.

تنگه هلت کجاست؟

تنگه هلت در استان لرستان و در نزدیکی شهرستان پل‌دختر و در مجاورت آزادراه خرم‌آباد به اندیمشک قرار دارد.

بهترین زمان بازدید از تنگه هلت چه موقعی است؟

بهترین زمان بازدید از تنگه هلت فصل تابستان است.

کدام جاذبه‌های گردشگری به تنگه هلت نزدیک است؟

روستاهای پاعلم و کرکی و شهر پل‌دختر از جاذبه‌های نزدیک به تنگه هلت است.

تنگه هلت چه امکانات رفاهی و تفریحی دارد؟

کمپینگ، عکاسی، طبیعت‌گردی، پیاده‌روی در رودخانه و آب‌بازی تفریحات این منطقه است.

در بازدید از تنگه هلت کجا اقامت کنیم؟

برای اقامت در سفر به تنگه هلت بهتر است کمپینگ یا اقامتگاه‌های محلی را تجربه کنید، در غیر این صورت می‌توانید هتل‌ها و اقامتگاه‌های دو شهر خرم‌آباد و پل‌دختر را انتخاب کنید.

مشخصات تنگه هلت

تنگه هلت لرستان یکی از جاذبه‌های طبیعی استان لرستان است که هنوز به‌اندازه تنگه‌های دیگر ایران اسمش سر زبان‌ها نیفتاده است. این دره زیبا و بکر، در نزدیکی شهرستان پل‌دختر قرار دارد، به همین دلیل بیشتر به نام تنگه هلت پل‌دختر شهرت دارد.

تنگه هلت لرستان

عکس از: سایت Google maps

تنگه هلت با قدمتی چندین هزار‌ساله، در اثر فرسایش سنگ‌ها و جریان آب شکل‌گرفته است. این دره با دیواره‌های بلند و تنگ خود، فضایی شگفت‌انگیز برای عاشقان طبیعت‌گردی و ماجراجویی فراهم می‌کند.

قدم‌گذاشتن در تنگه و رویارویی باعظمت و شکوه طبیعت، حس و حالی غیرقابل‌توصیف ایجاد می‌کند. زمان انگار در این تنگه زیبا می‌ایستد، شنیدن صدای پای آب در رودخانه، لمس نسیم خنک کوهستان و نشاطی که از برخورد آب‌ خنک در مسیر رودخانه تجربه می‌کنیم، علاوه بر لذت بازدید و کشف طبیعت، حس خوب مراقبه دارد.

تنگه هلت کجاست؟

تنگه هلت در جنوب استان لرستان و در نزدیکی شهرستان پل‌دختر واقع شده است. دسترسی به این دره از طریق جاده‌های پل‌دختر و خرم‌آباد امکان‌پذیر است.

لوکیشن تنگه هلت روی گوگلمپ

تنگه هلت کجاست؟تنگه هلت کجاست؟

عکس از: سایت Google maps

وسعت تنگه به‌اندازه‌ای است که بتوانیم ساعت‌ها در آن به گشت‌وگذار بپردازیم و از مناظر بکر و دست‌نخورده لذت ببریم.

بهترین مسیر تنگه هلت

برای رسیدن به تنگه هلت از تهران، بهترین مسیر از طریق جاده خرم‌آباد و سپس پل‌دختر است. این مسیر حدود ۶۲۰ کیلومتر طول دارد و تقریبا ۶ تا ۷ ساعت زمان می‌برد.

تنگه هلت در مسیر آزادراه خرم‌آباد به اندیمشک قرارداد. اگر از سمت خرم‌آباد حرکت کنید بعد از تونل خرگوشان یک، باید در بریدگی خاکی کنار جاده پارک کرده و سرپایینی خاکی را پیاده تا ورودی تنگه بروید.

اگر هم از سمت اندیمشک در راه هستید، بعد از تونل خرگوشان دو به‌سمت همان بریدگی خاکی بروید.

رفتن به تنگه هلت لرستانرفتن به تنگه هلت لرستان

عکس از: سایت Google maps

فاصله خرم‌آباد تا تنگه هلت

از خرم‌آباد تا تنگه هلت حدود ۱۰۰ کیلومتر است و با ۲ ساعت رانندگی می‌توانید به تنگه برسید.

فاصله پل‌دختر تا تنگه هلت

از پل‌دختر تا تنگه هلت حدود ۷۵ کیلومتر و یک ساعت و ۱۵ دقیقه رانندگی شما به تنگه هلت می‌رسید.

فاصله پلدختر تا تنگه هلتفاصله پلدختر تا تنگه هلت

عکس از: سایت Voanews

فاصله تهران تا تنگه هلت

فاصله تهران تا تنگه هلت حدود ۶۲۰ کیلومتر است و با خودروی شخصی حدود ۷ ساعت طول می‌کشد.

مسیر تهران تا تنگه هلت

مسیر پیشنهادی ما از طریق آزادراه خرم‌آباد به اندیمشک است.

اگر دوست دارید مسیر هوایی را هم امتحان کنید، روزهای محدودی پرواز از تهران به خرم‌آباد انجام می‌شود که می‌توانید به‌صورت هوایی به این شهر سفر کنید و ادامه مسیر را از طریق زمینی طی کنید.

تنگه هلت پلدخترتنگه هلت پلدختر

عکس از: سایت Google maps

بهترین زمان بازدید از تنگه هلت

بهار بهترین فصل سفر به استان لرستان است؛ اما بازدید از تنگه هلت در تابستان حال و هوای دیگری دارد.

هرچند طبیعت تنگه هلت در فصل‌های سرد هم خیلی زیباست؛ اما سرمای هوا و افزایش عمق تنگه پس از بارندگی عبور شما را با چالش روبه‌رو می‌کند، به همین خاطر درصورتی‌که قصد سفر در فصل‌هایی به‌جز تابستان به تنگه هلت را دارید، مراقبت بیشتری کنید.

تنگه هلت خرم آبادتنگه هلت خرم آباد

عکس از: سایت Google maps

تنگه هلت در بهار

تنگه هلت در بهار بسیار زیبا و دیدنی است. در این فصل، هوا معتدل و خنک است و طبیعت سرسبز و پر از گل‌وگیاه می‌شود. رودخانه هلت که از میان‌دره عبور می‌کند، در این فصل پرآب است و آبشارهای متعددی در آن به وجود می‌آید؛ اما به‌علت بالابودن سطح آب احتمال خطر وجود دارد.

تنگه هلت در زمستان

تنگه هلت در زمستان سرد و برفی است. دمای هوا در این فصل به‌طور متوسط بین ۰ تا ۵ درجه سانتی‌گراد است. در برخی از شب‌ها، دمای هوا به زیر صفر درجه نیز می‌رسد و میزان بارش برف در این منطقه به نسبت زیاد است.

تنگه هلت لرستانتنگه هلت لرستان

عکس از: سایت Google maps

پوشش گیاهی و جانوری تنگه هلت

اطراف تنگه هلت پوشش‌های گیاهی متنوعی وجود دارد؛ ازجمله گیاهان موجود در این منطقه می‌توان به درختان بلوط، بادام وحشی، زالزالک و گیاهان دارویی مختلف اشاره کرد.

این گیاهان علاوه‌بر زیبایی خاصی که به دره می‌بخشند، زیستگاه طیف گسترده‌ای از جانوران است.

بهترین فصل رفتن به تنگه هلت لرستانبهترین فصل رفتن به تنگه هلت لرستان

عکس از: سایت Google maps

در تنگه هلت می‌توان گونه‌های مختلف جانوری را مشاهده کرد؛ ازجمله این جانوران می‌توان بز کوهی، روباه، خرگوش، کبک و پرندگان مهاجر را نام برد. حضور این جانوران، جذابیت بیشتری به تجربه بازدید از تنگه اضافه می‌کند.

دلیل نام‌گذاری تنگه هلت

نام‌گذاری تنگه هلت برگرفته از ویژگی‌های خاص این دره است. واژه «هلت» به معنای تنگ و باریک، به‌خوبی نمایانگر شکل جغرافیایی این دره است. این نام به‌دلیل شکل و شمایل تنگه که در برخی قسمت‌ها بسیار تنگ و باریک می‌شود، به آن نسبت‌داده‌ شده است.

تنگه هلتتنگه هلت

عکس از: سایت Google maps

همچنین در روایت‌هایی که در میان مردم دهان‌به‌دهان می‌چرخد، نام هلت برگرفته از نام یکی از طوایف لر است. این طایفه در گذشته در این منطقه سکونت داشته و نام خود را بر روی تنگه گذاشته‌اند. طایفه هلت هنوز هم در برخی از مناطق لرستان سکونت دارند.

جاهای دیدنی اطراف تنگه هلت

تنگه هلت در منطقه‌ای کوهستانی و سرسبز واقع شده است و جاذبه‌های طبیعی فراوانی در اطراف آن وجود دارد. در ادامه، به برخی از این جاذبه‌ها اشاره می‌کنیم:

– روستای پاعلم

روستای پاعلم یکی از نزدیک‌ترین روستاها به تنگه هلت لرستان است. بازدید از این روستا با طبیعت بکر و مردمان مهمان‌نواز، تجربه‌ای دلپذیر برای گردشگران فراهم می‌کند.

روستای پاعلم دهستانی در شهرستان پل‌دختر استان لرستان است. این روستا در ۱۳کیلومتری غرب جاده خرم‌آباد به پل‌دختر و در دامنه کوه کبیر واقع شده است.

تنگه هلت لرستانتنگه هلت لرستان

عکس از: سایت Wikimedia

روستای پاعلم که در فاصله ۲۳ کیلومتری تنگه قرار دارد، آثار تاریخی مهمی، همچون قلعه پاعلم، برج پاعلم و امامزاده شاه احمد را در خود جای داده است.

در اطراف روستای پاعلم، چندین چشمه آب معدنی وجود دارد که خواص درمانی دارد. رودخانه سیمره هم از کنار روستای پاعلم عبور می‌کند و محل مناسبی برای ماهیگیری و قایق‌سواری است.

– روستای کرکی

روستای کرکی هم یکی دیگر از روستاهای نزدیک به تنگه هلت است. این روستا با باغ‌های سرسبز و چشم‌اندازهای زیبا، محل مناسبی برای استراحت و گشت‌وگذار است. فاصله این روستا تا تنگه هلت حدود ۴۵ دقیقه پیاده‌روی است.

تنگه هلت لرستانتنگه هلت لرستان

عکس از: سایت Wikimedia

بد نیست بدانید در یکی از چشمه‌های این روستا، سمندر لرستانی که گونه‌ای خاص از دوزیستان است.

– شهر پل‌دختر

شهر پل‌دختر با جاذبه‌های تاریخی و طبیعی متعدد، یکی از مقاصد گردشگری مهم در نزدیکی تنگه هلت است؛ ازجمله جاهای دیدنی پل‌دختر می‌توان به پل‌های تاریخی، آبشارهای متعدد و مناطق حفاظت شده اشاره کرد.

راهنمای سفر به لرستانراهنمای سفر به لرستان

عکس از: سایت Google Maps

پل‌دختر قدمتی دیرینه دارد و از دیگر آثار طبیعی و تاریخی شهرستان پل‌دختر استان لرستان می‌توان به دره خزینه اشاره کرد.

فاصله پل‌دختر تا تنگه هلت حدود ۷۵ کیلومتر است.

امکانات تفریحی تنگه هلت

تنگه هلت به‌دلیل صخره‌های بلند و رودخانه خروشان، مکانی محبوب برای صخره‌نوردی و شنا و رفتینگ است. علاوه‌بر تماشای زیبایی‌های طبیعی آبشار و طبیعت اطراف آن، می‌توانیم از فعالیت‌های دیگری نیز لذت ببریم:

  • کمپینگ: اطراف تنگه هلت مکان مناسبی برای کمپینگ و شب‌زنده‌داری در دل طبیعت است. می‌توانید چادر بزنند و شب را در دل طبیعت سپری کنند.
  • عکاسی: مناظر بکر و طبیعی تنگه هلت فرصت‌های بی‌نظیری برای عکاسی فراهم می‌کند. فقط در هنگام عکاسی ایمنی را اولویت اول قرار دهید و از ایستادن در لبه‌های صخره‌ای و مسیرهای لغزنده دوری کنید.

تنگه هلتتنگه هلت

عکس از: سایت Google maps

  • طبیعت‌گردی و پیاده‌روی در رودخانه: مسیرهای پیاده‌روی و طبیعت‌گردی در تنگه هلت بسیار متنوع و جذاب است. پیاده‌روی در بستر رودخانه و میان دیواره‌های تنگ و بلند، تجربه‌ای هیجان‌انگیز و متفاوت به بازدیدکنندگان ارائه می‌دهد.

تنگه هلت پلدخترتنگه هلت پلدختر

عکس از: سایت Tasnimnews

  • شنا: در فصل تابستان، می‌توانید در آب ‌خنک رودخانه تنگه هلت شنا کنید؛ البته توجه داشته باشید که در برخی از قسمت‌های تنگه، جریان آب قوی است و باید مراقب باشید.

بازدید از تنگه هلتبازدید از تنگه هلت

عکس از: سایت Google maps

امکانات رفاهی تنگه هلت

در تنگه هلت امکانات رفاهی ویژه‌ای وجود ندارد؛ اما می‌توانید از امکانات موجود در روستاهای اطراف استفاده کنید. در این روستاها، می‌توانید اقامتگاه‌های بوم‌گردی، رستوران‌های محلی و مغازه‌هایی را پیدا کنید که نیازهای اولیه شما را برآورده می‌کند.

تنگه هلت لرستانتنگه هلت لرستان

عکس از: سایت Google maps

همچنین بد نیست برای تأمین موادغذایی ضروری‌تان از مغازه‌های موجود در روستاهای اطراف استفاده کنید و خرید ضروری را به بعد موکول نکنید.

اقامت در تنگه هلت

گزینه‌های مختلفی برای اقامت و شب‌مانی در اطراف تنگه هلت لرستان وجود دارد که باتوجه‌به ماهیت سفر که یک سفر طبیعت‌گردی است، اقامت در طبیعت بکر زیبای پیرامون، سفرمان را به یک نسخه خاص و بی‌تکرار تبدیل می‌کند.

تنگه هلت لرستانتنگه هلت لرستان

عکس از: سایت Google maps

کمپینگ و شب‌مانی حوالی تنگه هلت

کمپینگ و اقامت در چادر در حوالی تنگه هلت یکی از روش‌های محبوب اقامت در این منطقه است. در خود تنگه هلت امکان کمپینگ وجود ندارد؛ اما با کمی ارتفاع‌گرفتن از رودخانه، می‌توانید چادر بزنید.

علاوه‌بر چادر مسافرتی، همراه‌داشتن کیسه‌خواب، زیرانداز، لوازم آشپزی، لباس گرم و مواد غذایی کافی ضروری است.

تنگه هلت لرستانتنگه هلت لرستان

عکس از: سایت Tasnimnews

راه دیگر برای اقامت این است که در اقامتگاه‌های بوم‌گردی روستاهای نزدیک تنگه هلت مانند روستای کرکی بمانید.

اقامتگاه‌های بوم‌گردی اطراف تنگه هلت

در اطراف تنگه هلت، در روستاهای نزدیک به آن اقامتگاه‌های محلی وجود دارد. این اقامتگاه‌ها معمولا ساده است و امکان تجربه زندگی روستایی و محلی را به بازدیدکنندگان می‌دهد.

اما اگر خدمات و امکانات رفاهی محل اقامت برای شما اهمیت دارد، پیشنهاد ما اقامت در یکی از هتل‌های شهر خرم‌آباد یا اقامتگاه‌های بوم‌گردی در شهر پل‌دختر و برنامه‌ریزی برای بازدید یک‌روزه از تنگه هلت است.

تنگه هلت لرستانتنگه هلت لرستان

عکس از: سایت Tasnimnews

توصیه‌هایی برای سفر به‌یادماندنی در تنگه هلت

  • اگر برای اولین‌بار به تنگه هلت سفر می‌کنید، پیشنهاد ما سفر به‌همراه تورهای معتبر طبیعت‌گردی و راه‌پیمایی با کمک راهنمایان مجرب و محلی است.
  • شیرجه‌زدن در این تنگه به‌دلیل صخره‌ای‌بودن کف آن ممنوع و خطرناک است.
  • قبل از رفتن به تنگه هلت، از وضعیت آب‌وهوا مطلع شوید و لباس و تجهیزات مناسب مثل جلیقه نجات با خود ببرید.
  • سفر به تنگه هلت و عبور از آن نیازمند داشتن مهارت‌های ابتدایی شنا و صخره‌نوردی است.
  • طول این تنگه حدود ۴ کیلومتر است؛ در طول مسیر باید از صخره‌ها بالا و پایین بروید و در تنگه در میان آب پیش روی کنید. به همین دلیل بهتر است ساعات ابتدایی روز را برای بازدید انتخاب کنید.

گردآوری شده از علی بابا

طراحان خلاقی و فرهنگ پیشرو در زبان فارسی ایجاد کرد. در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها و شرایط سخت تایپ به پایان رسد.
پست های مرتبط

جاهای دیدنی کردستان؛ معرفی ۸۳ لوکیشن زیبا

یکی از اسامی که با شنیدنش حس غرور، وقار، مرام، معرفت و…

۱۴۰۳-۰۴-۱۴

آبشار فدامی داراب، نگینی درخشنده در دل منطقه‌ای گرم و خشک

این بار می‌خواهیم شما را به یکی از جاهای دیدنی داراب ببریم؛…

۱۴۰۳-۰۴-۰۳

تپه سیلک کاشان؛ سفری کوتاه به تاریخ باستان

شاید در نگاه اول به تپه سیلک چیزی جز تلی از خاک…

۱۴۰۳-۰۳-۱۲

دیدگاهتان را بنویسید